úterý 20. června 2023

Aero MB-200 ve společnosti Luftwaffe

V jedné z nedávných nabídek na aukčním portálu ebay.de se objevil krásný snímek československého bombardéru Aero MB-200 na ploše letiště Olomouc-Neředín.

Aero MB-200 byl v licenci francouzské firmy Bloch (Vzor Bloch MB.200) vyráběn v Aeru a Avii v Praze od roku 1937. Přestože díky průtahům v zavádění výroby byl letoun již v době předání armádě zastaralý, Československé letectvo převzalo 75 kusů tohoto stroje a využívalo jej až do počátku 2. světové války, kdy měl být nahrazen bombardéry Avia B-71 (licenční Tupolev SB-2). K tomu došlo jen v omezené míře, proto řadu těchto letadel "převzala" Luftwaffe v průběhu okupace v březnu 1939. Několik z nich také na letišti Olomouc-Neředín, kde však byly již připravené na vyřazení.

Stroje MB-200 používala Luftwaffe k výcviku posádek bombardérů a později letouny vyřadila. 12 strojů zakoupilo Bulharsko a jeden Slovenský štát.

Snímků těchto letadel v Olomouci existuje celá řada známých a publikovaných. Tento je doposud nepublikovaný. Na snímku je vidět jen jeden stroj, zbytek již pravděpodobně byl z Olomouce odvezen. Byl proto pravděpodobně pořízen až několik měsíců po koupaci. Není patrné, zda má letoun již německé označení. V pozadí na ploše lze rozeznat nejblíže k fotografovi školní Junkers W.34, za ním pak řadu Messerschmittů Bf-109D-1 (pravděpodobně stroje I./JG 331) a za nimi pak dva transportní letouny Junkers Ju-52.


 

Zdroje:

- Archiv autora

- Ebay.de

- NĚMEČEK, Václav. Československá letadla 1 (1918-1945). III. vyd. Praha: Naše vojsko, 1983

1 komentář:

Thanks for your comment!